Terapeutické aktivity v našom centre

Terénna terapia - Hrešná (október 2022)


Terénna terapia - Botanická záhrada UPJŠ Košice (marec 2023)

Spolu s pacientami sme sa zúčastnili výstavy orchideí v botanickej záhrade. Spoznávame krásno v sebe i okolo seba. "Kvetina nemyslí na to, aby konkurovala kvetine, ktorá je vedľa nej. Jednoducho kvitne." (Zen Shin) 


Terénna terapia - Zelený dvor (apríl 2023)

"Ak nájdeš v živote cestu bez prekážok, určite nevedie nikam." (Maxim Gorkij)
Aj my sme si takou prešli počas terénnej terapie spolu s pacientmi. Deväť kilometrov chôdze, studený vietor i aprílové slnko... tak ako v živote.  


Terénna terapia - Slovenské technické múzeum v Košiciach (máj 2023)

"História nie je pohľad, ale zodpovednosť." (Ján Patočka)

Spolu s pacientami sme počas terénnej terapie navštívili Slovenské technické múzeum a načreli do histórie...zistili sme, že sme starí keďže mnohé veci, ktoré sme používali, sú už artefaktami v múzeu, no zároveň sme obdivovali ľudský um a vynaliezavosť. Stále je možnosť sa niečo nové naučiť od našich predkov, chce to však pokoru UČIŤ SA OD DRUHÉHO. 


Terénna terapia - Horný Bankov (máj 2023)

"Priateľstvo sa rodí v tom okamihu, keď jeden človek hovorí druhému: "Čo!? Ty tiež? Myslel som si, že som jediný." (C. S. Lewis)

V procese liečby závislosti je nevyhnutné vytvárať priestor pre stretnutie sa, rozhovor a zdieľanie...príroda, prechádzka a spoločný čas jedenia to vytvára. Terénna terapia na Horný Bankov bola plná zaujímavých rozhovorov, humoru či "blúdení", taktiež veľkodušnosti a pozornosti voči druhému. Zrazu sa v tom boji človek necíti tak sám. 


Terénna terapia - Botanická záhrada (jún 2023)

"Jeden príbeh hovorí o tom, ako sa jedného dňa v kukle, v ktorej sa vyvíjal motýľ, objavil malý otvor. Človek sedel a niekoľko hodín pozoroval motýľa, ako sa…usiluje pretlačiť telo cez tento malý otvor. Zdalo sa mu, že je motýľ stále na jednom mieste, akoby sa dostal tak ďaleko, ako mohol, ale ďalej sa už dostať nemôže. Človek sa vtedy rozhodol motýľovi pomôcť. Vzal nožničky a kuklu prestrihol. A tak sa z nej motýľ ľahko dostal. Mal však scvrknuté telo, bol drobný a mal zmraštené krídla. Človek vo svojej láskavosti a s dobrým úmyslom nepochopil, že obmedzujúca kukla a zápas s tým spojený bol nutný k tomu, aby sa motýľ dostal cez drobný otvor von. Je to vlastne spôsob, akým príroda vytláča tekutinu z tela motýľa do jeho krídiel, aby zosilneli a umožnili mu lietať, až sa z kukly vyslobodí. Niekedy sú zápasy presne tým, čo v živote potrebujeme. Pokiaľ by nám bolo umožnené ísť životom bez prekážok, tak by nám to mohlo uškodiť. Neboli by sme takí silní, ako by sme mali byť. Nikdy by sme neboli schopní "lietať".


Terénna terapia - Planetárium (júl 2023)

"Nie je nešťastie umrieť s nesplnenými snami, ale je nešťastie nesnívať...Nie je hanba nesiahať na hviezdy, ale je hanba nemať hviezdy, na ktoré by sme siahali." (Benjamin Mays)

Terénna terapia v observatóriu v Košiciach nám umožnila na chvíľu sa dotknúť hviezd a ponoriť sa do tajov nočnej oblohy. Pri pohľade do vesmíru si uvedomujeme, akí sme drobní, ale zároveň obdivuhodne húževnatí, ak sa raz rozhodneme vykročiť za svojimi snami. Len nestratiť odvahu a vytrvalosť. 


Terénna terapia - Hrešná (august 2023)

Pútnik turista a tulák

Ak máš charakter pútnika – máš v živote pevné ciele, poznáš cieľ svojho životného putovania, alebo aspoň vieš, čo hľadáš…

Ak máš charakter turistu – máš v živote určité ciele, ale chceš byť stále v pohybe, nemať dlhodobé záväzky, chceš mať stále otvorené dvere na zmenu, na nové zážitky…

Ak máš charakter tuláka – nemáš v živote žiadne ciele, len sa tak presúšaš životom podľa toho, čo príde, nič ťa vlastne nejako veľmi netrápi, dokonca ani tvoj nenaplnený život…

Ako je to teda s tebou?


Terénna terapia - Múzeum letectva Košice (september 2023)

"Človek poznáva sám seba, keď zápasí s prekážkami. Na to potrebuje nástroj. Potrebuje hoblík alebo pluh...alebo lietadlo." (Antoine de Saint- Exupéry)


Terénna terapia - Jánošíkova bašta (september 2023)

"Spomaľ! Prášiš!" značka, ktorá ma zaujala na ceste smerom na Jánošíkovú baštu. Myslím, že to potrebujeme všetci...trocha spomaliť...lebo prášime (a možno dusíme tým prachom ľudí okolo nás)... 


Terénna terapia - Bývalá krajská väznica ŠTB (október 2023)

Učiť sa z chýb minulosti a požiadať o odpustenie, či darovať odpustenie... Stále aktuálne témy. 


Terénna terapia - Východoslovenské múzeum (november 2023)

"...vekom staré, duchom mladé, skvostov plné a stále iné..." 


                 Terénna terapia - Bowling (december 2023)

"Keby človek vždy trval na tom, aby bol seriózny a nikdy si nedovolil trochu zábavy a relaxácie, zbláznil by sa alebo by sa stal nestabilným bez toho, aby o tom vedel." — Hérodotos 


Terénna terapia - Botanická záhrada: Noc v džungli (december 2023)

Počas výkladu sprievodkyne som sa naučila niečo od kaktusov. "Tŕne sú vlastne listy, ktoré sa prispôsobili nehostinnému prostrediu..."A kaktusová múdrosť milosrdenstva znie: Spomeň si, že ak stretávaš ľudí, ktorí ťa zraňujú svojimi tŕňmi, pôvodne to boli listy, ktoré sa len prispôsobili nehostinnému prostrediu.